Özellikle inşaat alanında kullanılan iş makinelerin çok farklı kullanım amaçlarına sahip modellerinin olduğunu ifade edebiliriz. İnsan gücünün yapmakta zorlanacağı işlerin çok daha kısa sürede, iş makineleri yardımıyla yapılıyor olması birçok açıdan avantajlıdır. İş makinesi kiralamak isteyen kişi veya kurumların, ihtiyaçlarına göre hangi modelleri kiralamaları gerektiğini yazacağız. Ancak öncelikli olarak, neden iş makinesi kiralanması gerekiyor sorusuna cevap vermeliyiz.

Neden iş makinesi kiralamalısınız?

Eğer insan gücünün yapmakta zorlanacağı bir işiniz varsa, kaçınılmaz olarak iş makinesi kiralamak durumundasınız. Burada bir problem kesinlik yok. Lakin iş makinesinin sağladığı avantajları daha detaylı bir şekilde öğrenmek, elde edinilen kazanımların farkına varmanızı kolaylaştıracaktır. Bu bakımdan, neden iş makinesi kiralamalısınız sorusuna cevap veriyoruz.

Bir inşaat firması veya kurum için makine satın almak daha cazip gibi görülebilir. Ancak bu hizmetin dışarıdan tedarik edilmesi daha doğrudur. Çünkü satın alınan bir makinenin her ihtiyacı karşılaması mümkün değildir. Birden fazla hafriyat makinesi söz konusudur. Bunların her biri, farklı işleri yerine getirmek için tasarlanıyor. Birisini alıp, birden fazla ihtiyaç için kullanabilmek mümkün değildir. Dolayısıyla iş makinesi kiralama sektörü firma veya kurumlara, her an değişebilecek ihtiyaçlarına göre iş makinesi kiralama imkanı sunuyor.

İş makinelerinin bakım ve onarımlarının yapılması oldukça önemlidir. Düzenli şekilde bakılmayan makinelerin çalışma limitleri ve performansları düşebilir. Uzun süre kullanılmayan iş makinesi için yapılan yatırımdan da zarar etme riski doğabilir. Bir firmanın iş makinesine sahip olması demek; bakım, onarım ve bu işlerle ilgilenen ekip için bütçe ayırması anlamına geliyor. Kiralama yolunu seçen şirketler için ise bu sayılan masrafların hiçbiri söz konusu değildir.

Bir iş makinesinin giderlerini takip edebilmek zor olabilir. Bu nedenle firma, bir iş makinesinin gerçek maliyetini ve masrafını hesaplama konusunda hata yapabilir. Ya da, bu işe zaman ve enerji harcamamak için ilgilenmeyebilir. Kiralama yolunu seçen firma için ise, iş makinesi kiralama faturası ve iş makinesiyle ilgili harcamaların tüm detayları kiralayıcı firma tarafından düzenlenir. Bu da, bir makinenin bütçeye olan bedelinin net bir şekilde görülmesini sağlayabilir.

İş makinesi kiralama sektöründe faaliyet yürüten bir firma için, iş makinesi yapılan yatırımlar uzun süreli bir plan ve program dahilin de yapılabilir. Müşterilerine daha iyi hizmet sunmak isteyen şirketin en iyi iş makinelerini araştırması, yenilikleri takip etmesi ve filosunu her an yenilemesi lazımdır. Bunları yapmayan bir firmanın müşteri memnuniyeti sağlaması mümkün olmaz. Dolayısıyla, iş makinesi kiralayan şirketlerin filosuna her an güvenilebilir. Çünkü yüksek verimlilik sağlayan iş makineleri her zaman vardır.

Bunlarla beraber şunu ifade edelim. Hafriyat makinesi kiralama firmasının profesyonel şekilde çalışması lazımdır. Güven vermeyen bir firmayla iş makinesi kiralama sözleşmesinin imzalanması elbette ki olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Kiralama sözleşmesinin maddelerine uyulmaması veya değiştirilmesi gibi faaliyetler içerisine girilmesi asla doğru değildir. Bir başka şey de, firmanın iş makinelerinin sorumluluğunu yüklenmesidir. Bakım, arıza halinde onarım gibi işlerin kiralayıcı firma tarafından her an yapılabileceğinin garantisi önemlidir. Bu konuda daha bilinçli hareket edebilmek için iş makinesi kiralama sürecinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazalım:

Öncelikli bir not olarak şunu yazalım: iş makineleri yüksek teknolojiye sahip araçlardır. Bu nedenle, fiyat bazlı bir tercih yapma hatasına düşmemelisiniz. Elbette ki, şantiye giderlerinin çok olmasını istemezsiniz. Ancak işinize yaramayan bir iş makinesi kiralamanızın yaratacağı problem daha fazla zarar etmenize neden olabilir. Dolayısıyla, odaklanmak gereken şey, kiralama bedeli değildir. arzu edilen bedelin iş makinesine değip değmemesidir. Uzun süreli projeler veya kullanımlar için gündelik kiralama birim fiyatı üzerinde elbette ki indirimler yapılabilir. Bu kiralayıcı firma ile kurulan iletişimle ilgilidir.

Diğer önemli husus ise, doğru makine kiralamaktır. Bu iş sanıldığı kadar kolay değildir. Öncelikle araziye bakmanız, daha sonrada ihtiyacınızı bir liste halinde yazmanı gerekebilir. İşin uzmanlarına danışman en iyi sonucu almanızı sağlayabilir. Eğer yanlış bir makine seçimi yaparsanız, işinizin yürümemesinden kaynaklanan zararlar belinizi bükebilir. Üstelik, maddi değil, birtakım riskli kazalar yaşanması da söz konusu olabilir. Mesela, yüklerin kısa mesafeler arasında nakliye edilmesini isteyebilirsiniz. Tabi bu işin en basitidir. Çünkü bunu yapacak birden fazla araç vardır. En çok tercih edilen ise, forklift araçları veya Bekoloder araçlarıdır.

İş makinesi kiralama sürecinde operatör de talep edebilirsiniz. Eğer iş makinesini kullanacak yeterliliğe sahip eleman istihdam etmediyseniz, iş makinesini kullanacak profesyonele ihtiyacınız var demektir. Burada dikkat edilecek husus, operatörün uzmanlığı ve deneyimidir. Özellikle zorlu işlerde operatörün deneyimi çok önemlidir. Diğer bir şey de, operatör lisansının ne zaman alındığıdır. Lisansı yeni alan birisinin çok fazla deneyime sahip olması, mümkün değildir.

Son olarak şunu ifade edebiliriz. Kiralayıcı firmanın iş makinelerinin bakım ve onarımlarıyla ilgilenmesi… Bu husus, iş makinesinin kullanım yerine göre asla değişmemelidir. Her bakımdan makinelerine güvenen şirketlerin her nerede ve ne için kullanılacaksa, kullanılsın, makinelerinin bakım ve onarımıyla ilgili süreci takip etmesi gerekiyor. En azından, müşteri memnuniyeti için en ideal olan budur denilebilir.

İş makinesi kiralamadan önce dikkat etmeniz gerekenler bunlardır. Kendi deneyiminiz, ihtiyacınız ve fikirlerinize göre farklı noktalara da dikkat edebilirsiniz. Mesela, bir firmanın referansları önemli bir izlenimdir.

Kurumsal firmalarla çalışan bir şirketin müşteri memnuniyetini öncelediğini ifade edebiliriz. Yine, bir firmanın filosundaki iş makinelerinin modeli ve teknolojik kapasiteleri de, firma hakkında bir dizi fikirler verebilir.

Çok eski, yenilenmemiş, güncel iş makinesi teknolojilerinin gerisinde kalan makinelere sahip firmaların memnuniyet sağlaması zor olabilir. Bu gibi hususları da incelemeniz, en doğru firmayla anlaşmanızı ve iyi makineye sahip olmanızı mümkün kılabilir.

İş makinesi kiralama fiyatları ne kadar?

Aslında bu konuya yukarıda değindik. Öncelik, kesinlikle fiyatın uygunluğu değildir. İhtiyaçlarınızı görebilecek bir makinedir. Böyle olduğuna emin olduğunuz bir makine tavsiye edildiğinde veya gösterildiğinde hemen sözleşme imzalayabilirsiniz. Kiralama süresine göre, birtakım indirimler yapılabilir. Ancak ihtiyacınızı karşılayacağından emin olmadığınız bir makinenin düşük ücret cazibesine kapılabilirsiniz. Sonuç ise, düşük performans ve birçok sorun…

En çok kullanılan iş makinesi türleri nelerdir?

Ülkemizdeki şantiye faaliyetleri oldukça fazladır. Bu nedenle, hafriyat ve iş makinesi kiralama sektörü her an dinamizmini koruyor. Bu hareketlilik içerisinde birden fazla iş makinesi modeline ihtiyaç duyuluyor. Ancak en çok tercih edilen modeller var. Bunlar hakkında bir dizi bilgiler verelim:

Ekskavatör: Kazma ve yıkma gibi işlemlerin en önemli makinelerinden birisidir. Kötü arazi şartlarında da kullanılabilecek paletli modeli vardır. Lastik tekerlekli modelleri, paletli modellerine göre çok daha fazla hareket kabiliyetine ve esnekliğine sahiptir. Ancak zorlu arazi koşullarında paletli modeller tercih edilir. Ekskavatör kiralama ihtiyacı olan kişilerin arazi koşullarını göz önüne alarak tercih yapmaları lazımdır.

Bekoloder: Bu model, hem yükleme hem de kazma işlemleri için kiralanabilir. Kiralama aşamasında ihtiyaçların önemine değinmiştik. Bu model, iki işin bir arada yapıldığı iş makinesidir. Eğer, sizin için iki özellikli bir iş makinesi gereksizse, mesela sadece yüklemeye ihtiyaç varsa, Loder iş makinesi kiralama hizmetini seçmelisiniz. Ancak genel olarak, kazma ve yükleme işleri beraber yürütülüyor. Bu nedenle, Loder yerine Bekoloder daha çok tercih ediliyor.

Forklift: Bu araç limanlarda, depolarda ve gümrük gibi yerlerde yoğunlukla kullanılan iş makinesidir. Yüklerin indirilmesi yüklenmesi işlemlerinde tercih ediliyor. Kısa mesafeler arasında yüklerin transferini sağlıyor. Oldukça esnek ve hareketli bir araçtır. Araç, küçük olduğu için herkes tarafından kullanılabileceği sanılıyor. Ancak öyle değildir. Özel ehliyeti vardır. Folklift ehliyetine sahip olmayan kişilerin aracı kullanması tehlikeli ve yasaktır.

Bunların haricinde de önemli iş makinesi türleri vardır. Mesela Vinçler en çok tercih edilen bir başka iş makinesi türüdür. Özellikle ağır tonajlı yüklerin taşınması için kullanılıyor. Şantiye ve liman gibi alanlardaki yüklerin transferi için kule vinç modelleri tercih ediliyor. Mobil vinç veya lastik tekerlekli vinçler ise, daha az kapasiteli yüklerin taşınması içindir.

Kule vinçler hareket etmiyor. Mobil vinç sistemleri, hareket kabiliyetine de sahiptir. Dolayısıyla, ihtiyaca göre farklı vinç tasarımları da iş makineleri arasında en çok kiralanan modellerdir.

İş makinesi kiralama sürecinde memnun kalmak için güvenilir bir firma seçmelisiniz. Bu firmanın sahip olduğu makinelerin özelliklerini de yakından inceleyin ve ondan sonra tercihinizi yapın.